آخرین اخبار
فراتر از نفت

تلاش نفتی پاکستان به سنگ خورد

آمادگی پایانه‌های نفتی در شرایط تحریم

اموال«زنجانی» در کیش تعیین تکلیف شد

رویال داچ شل جزو با ارزش‌ترین شرکت‌های جهان

چرایی عدم ورود آب به بخش عراقی هورالعظیم

واکنش عراق به خروج کارمندان نفتی آمریکا

انتصاب در ملی حفاری ایران

روزنگار نفت/۲۹اردیبهشت ماه ۱۳۴۸

فروش نفت‌مان به صفر نخواهد رسید

برگزاری جلسه پیشرفت طرح های اولویت دار صنعت پتروشیمی

انتصاب جدید در پالایش ‌وپخش

خروج نیروهای خارجی اکسون‌موبیل از عراق

کمک یک میلیارد و دویست و چهل میلیون ریالی نفت پاسارگاد به سیل زدگان

رکورد شکنی تولید محصول در پتروشیمی مروارید

انتصاب جدید در وزارت نفت

تولید نفت روسیه کاهش یافت

تلاش پژوهشگاه صنعت نفت برای تولید کاتالیست

آمادگی نفت فلات قاره برای همکاری با پژوهشگاه صنعت نفت

وزیر نفت ابلاغیه جدید زد

ونزوئلا با کمبود سوخت مواجه شد

مصرف سوخت در ایران چقدر است؟

کاردر رییس صندوق بازنشستگی نفت می شود

صادرات رسمی نفت ادامه دارد

گزارش شرکت بیمه نروژ درباره حادثه بندر فجیره

رد نگرانی‌ها از کمبود بنزین در آلمان

قرائت گزارش کمیسیون انرژی درباره نحوه اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف

۱۵:۴۶ - ۱۳۹۷/۳/۲۹کد خبر: 88928
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، گزارش این کمیسیون درباره نحوه اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی را در صحن علنی مجلس قرائت کرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، اسدالله قره‌خانی، در نشست علنی امروز (سه‌شنبه، ۲۹ خردادماه) مجلس شورای اسلامی، حین قرائت گزارش کمیسیون انرژی گفت: قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی حاصل تلاش‌ مستمر کمیسیون انرژی در دوره هشتم و مصوب ۴ اسفندماه سال ۸۹ مجلس شورای اسلامی است. هدف نهایی این قانون مدیریت و بهینه‌سازی کاربرد انواع انرژی‌ به گونه‌ای است که بدون کاستن از سطح تولید ملی و رفاه اجتماعی از اتلاف انرژی جلوگیری شود و ضمن افزایش بازدهی و بهره‌وری و استفاده اقتصادی از انرژی، به توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست کمک شود.

وی افزود: همچنین قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی به دنبال آن بوده تا نگاه جدیدی در مورد انرژی و اهمیت آن در کشور نهادینه شود و نیز هماهنگی لازم را بین دستگاه‌های متولی و مسئول در حوزه انرژی از طریق فعال کردن شورای‌عالی انرژی ایجاد کند. از سوی دیگر، بر اساس ماده ۳ این قانون، تعیین، اصلاح و بازنگری خط‌مشی‌های اساسی در مورد هر کدام از حوزه‌های تولید و مصرف انرژی ازسوی کارگروهی از وزرای نفت، نیرو و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری انجام شود.

قره‌خانی تصریح کرد: برخی دستگاه‌ها به‌ویژه وزارت نفت و پس از آن وزارت نیرو اقدام‌های مناسبی را برای انجام تکالیف خود در اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی انجام داده‌اند. بر اساس شاخص‌های ارزیابی محاسباتی سازمان برنامه و بودجه، از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴به‌ واسطه اقدام‌های وزارت نفت، حدود ۲۷۹ میلیون بشکه معادل نفت خام در آن دوره صرفه‌جویی به عمل آمده و از نظر آثار زیست محیطی به کاهش ۱۳۶ میلیون تن دی اکسید کربن منجر شده است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس عنوان کرد: در نتیجه اقدام‌های وزارت نیرو نیز حدود ۱۵۲ میلیون بشکه معادل نفت خام در بازه زمانی مذکور صرفه‌جویی و از انتشار حدود ۴۳ میلیون تن دی اکسید کربن کاسته شده است، با وجود این، مستند به گزارش نهایی سازمان برنامه و بودجه، در موارد متعددی نیاز به همکاری بین دستگاهی برای اجرای احکام قانون ضروری است.

وی ادامه داد: از اهم مواردی که مغفول مانده، می‌توان به عملکرد ناقص سازمان ملی استاندارد ایران در اجرای استانداردها و معیارهای برچسب مصرف انرژی تجهیزات و وسایل انرژی‌بر برقی با همکاری وزارت نیرو در زمینه برق و حرارت اشاره کرد، هرچند به اقدام‌های این سازمان در حوزه تهیه و تدوین استانداردهای مصرف انرژی در ساختمان و مصالح ساختمانی اشاره شده است.

قره‌خانی گفت: بسیاری از احکام این قانون مستلزم رعایت آنها در بودجه‌های سنواتی است که به دلیل محدودیت منابع بودجه در سال‌های اخیر، اجرای آن با مشکل مواجه شده است.

 

 

منبع:شانا 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما