آخرین اخبار
فراتر از نفت

مدیر عامل پتروشیمی اروند منصوب شد/تصویر حکم

مدیران شستا مشمول قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان می شود

سرمایه گذاری ۲.۳ میلیارد دلاری پتروناس و وای پی اف در آمارگا چیکا

حمله بدافزاری به تجهیزات حفاری نفت

حضور مدیرعامل صندوق بازنشستگی در پتروشیمی جم

نقطه ضعف ترامپ قیمت نفت است

دریافت نشان برنزین جایزه منابع انسانی از سوی پتروشیمی مروارید

چین آماده ازسرگیری واردات نفت آمریکا شد

صادرات نفت روسیه کاهش یافت

راهکار کره شمالی برای دور زدن تحریم ها

صادرات ۵۲۰ هزار تن اوره به اروپا توسط پتروشیمی پردیس

مخالفت لیبی با پرداخت باج برای بازگشایی میدان الشراره

روسیه سرمایه‌گذاری مشترک با ایران را ترک کرد

عمان تولید نفت را کاهش می‌دهد

کره جنوبی هیچ نفتی از ایران نخرید

راه اندازی سامانه استانداردسازی مشتقات نفتی

عربستان صادرات نفت به آمریکا را کاهش می‌دهد

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

قیمت سوخت و سراب توسعه

عربستان صادرات نفت را کاهش می دهد

واردات نفت خام چین رکورد زد

تولید نفت اوپک افت کرد

جریمه شرکت چینی بابت ایران

عراق قیمت نفت را برای مشتریان کاهش داد

دولت تصمیمی برای تغییر قیمت بنزین ندارد

عضو شورای عالی بورس:

علت آشفتگی بازارمواد پتروشیمی چند نرخی بودن ارز است

۱۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۷/۲۰کد خبر: 100106
عبده تبریزی همچنین بیان کرد: در این شرایط تولید کننده به هیچ وجه تکلیفش مشخص نیست و هیچ نمی داند که باید تولید را ادامه دهد و یا صبر کند که شرایط بهتر شود.ماهم تنها راهی که پیش رو داریم این است که به هر شکل ممکن نگذاریم تولید در کشور متوقف شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،مشکلاتی که بعضا در بازارهایی همچون بازار مواد اولیه پتروشیمی و پلاستیک بروز می کند به دلیل چند نرخی بودن بهای ارز است و در چنین شرایطی طبیعی است که تولید کنندگان صنعتی نتوانند به فعالیت معمول خود بپردازند.

دکترحسین عبده تبریزی، اقتصاد دان و عضو شورای عالی بورس با اشاره به مطلب فوق گفت:به نظر من اصلی ترین مشکلی که وجود دارد همین چند نرخی بودن بهای ارز است که تولید کنندگان و فعالان بازار را دچار چالش کرده است.

وی افزود: وقتی چنین وضعیتی در اقتصاد کشور ایحاد می شود مردم نیز مدام بین زیان و رانت و حتی رانت های خیلی بزرگ گرفتار می شوند.بعد ازآن دیگر بسته به شانس است که افراد هرکدام تا چه حد از این ناحیه زیان ببینند و متضرر شوند.مقصر اصلی از نظر من نظام چند نرخی بودن ارز است.

مشاور مدیریت وتامین مالی وزیر راه و شهر سازی ادامه داد: در حال حاضر آمریکایی ها و نظام های مخالف، کاملا متوجه این موضوع شده اند که با دستکاری در نرخ روز ارز می توان اقتصاد ایران را دچار مشکلات عدیده  و تولید را در کشور ما متوقف کرد و این توقف را به بهترین شکل می توان در بی ثبات کردن بازار انجام داد.

عبده تبریزی همچنین بیان کرد: در این شرایط تولید کننده به هیچ وجه تکلیفش مشخص نیست و هیچ نمی داند که باید تولید را ادامه دهد و یا صبر کند که شرایط بهتر شود.ماهم تنها راهی که پیش رو داریم این است که به هر شکل ممکن نگذاریم تولید در کشور متوقف شود.

عضو شورای عالی بورس همچنین تاکید کرد:با بهم ریخته شدن تولید به تاثیر از چند نرخی بودن ارز، فعالیت بازرگانی و تجاری هم دچار تشتت و بی نظمی خواهد شد.برای همین است که فی المثل،مغازه دار هم تکلیفش را نمی داند که فلان جنس را به چه قیمتی باید بفروشد تا بتواند بعد تر هم به کاسبی و تجارت خود ادامه دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اینکه گفته می شود یکی از مقصران این آشفتگی بورس کالاست یاخیر نیز گفت:باید به یاد داشته باشیم که بورس کالا از همان آغاز هم مخالف چند قیمتی بودن کالا ها بود، چون در چنین وضعیتی بورس مفهوم حقیقی خود را ازدست خواهد داد و بر همین اساس هم درخواست شورای عالی بورس این بود که معاملات تا زمانی که قیمت ها متعادل و منطقی و یکسان شود،متوقف شود.در حال حاضر ظاهرا این نرخ ها به ثبات نسبی رسیده اند، اما به نظر من این همه کار نیست و احتمالا مشکلات ادامه پیدا خواهد کرد وبا توجه به شرایطی که در آن بسر می بریم ،این نظام چند نرخی بودن ارز،همچنان برای اقتصاد و بازرگانی ما چالش و مسئله ایجاد خواهد کرد.

عبده تبریزی افزود: البته از بورس کالا شکایت هایی می شد که تعداد بازیگرانش کم بوده و بورس هم در مقابل اعلام می کرد که نام این بازیگران را وزارت "صمت" به ما می دهد و ما در این انتخاب نقش خاصی نداریم.من در این میان همچنان معتقدم که ما در بورس نباید هیچ محدودیتی داشته باشیم، تا بازار واقعا رقابتی شود.ما هروقت در بورس محدودیت ایجاد کنیم شائبه ها و حرف و حدیث ها هم بروز خواهند کرد، چون احکامی صادر می شود که بر اساس آن گفته شود این شخص مجاز است خرید کند و آن یکی مجاز نیست و این ساز وکار بی شک مسئله ساز خواهد شد.بورس کالا اعتقاد دارد باید شرایط رقابت مهیا باشد و و نظام چند نرخی ارز دستکم در داخل بورس بروز نکند که خریداران هم دچار محدودیت شوند.چون این شکل کار مفهوم اصلی بورس را زیر سوآل خواهد برد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا نقش خود اصناف و تعاونی ها هم می تواند در این میان تعیین کننده باشد یا خیر، گفت: ببینید، صنف ودر واقع فعال اتاق بازرگانی به عنوان محور اصلی بخش خصوص برای مدتی طولانی فکر می کرد که اگر دلار ارزان تر دریافت کند به نفعش خواهد بود و گمان داشت با دریافت وام بانکی و یاخوراک ارزان تر وضعیت مناسبی پیداخواهد کرد، اما همین فعالان هم اخیرا متوجه شده اند و آموخته اند که این هم می تواند رانت هایی را ایجاد کند که در نتیجه تسهیلاتی از این دست نصیب تولید کننده واقعی و حقیقی نخواهد شد و دوباره بدست دیگرانی می رسد که نقشی در تولید ندارند.خوشبختانه مدت هاست که این رفتار اصلاح شده و دیگر کسی تقاضای دلار و یا وام و خوراک ارزانتر نمی کنند.آنها هم فهمیده اند که فقط شرایط رقابتی است که می تواند تولید کننده واقعی را زنده نگه دارد.

عبده تبریزی اضافه کرد: این وضعیت را در حال حاضر در خصوص صنعت نشر وکتاب هم می توان دیدید و فعالان این بخش  وناشران قدیمی فهمیده اند که با اختصاص سهمیه کاغذ نمی توان کار را درست پیش برد و در چنین حالتی رانت ها همچنان مسلط بر بازار خواهند بود. بنابر این من معتقدم درک دست اندرکاران بخش تولید و تجارت و صنعت نسبت به دهه 70 بسیار بالاتر رفته است.

وی در خاتمه گفت: البته به اعتقاد من این چند نرخی بودن ارزهم نمی تواند مدام باقی بماند  واز سویی تک نرخی کردن هم فعلا امکان پذیر نیست چون تحریم ها و هزینه های معاملات چنین بستری را فراهم نمی کند.در شرایطی که ما نفت می فروشیم و به جایش کالا دریافت می کنیم، طبعا دوجور دلارهم خواهیم داشت که مثلا یکی در هند است که باید بجایش جنس تحویل بگیریم و یکی دیگر دلار آزاد نصیبمان خواهد کرد.به هرحال ،تک نرخی کردن ارز در حال حاضر بخاطر گرفتاری هایی که در دنیا داریم امکان پذیر نیست.ما باید این چند نرخی بودن را موقت تلقی کنیم و به سمتی سوق پیدا کنیم که ارز تک نرخی شود تا بخش تولید هم از این تلاطم ها در امان بماند.

 

گفتنی است: قرار است همایش معرفی تعاونی های توزیعی و میزان بازار توزیع این تعاونی ها و  نقش تعاونی های توزیعی در اقتصاد مقاومتی و سطح صادرات معرفی تعاونی های توزیع در حوزه پترشیمی ۲۵ مهر ماه در سالن حافظ، مرکز همایش های برج میلاد تهران برگزار شود

علاقه‌مندان به شرکت در همایش می‌توانند جهت اطلاعات ثبت‌نام با شماره تلفن ۸۸۱۷۵۳۶۹ تماس بگیرند.

همچنین اطلاعات بیشتر درسایت www.temsp.ir درج‌شده است.

 

» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما